To, co chcę na dzisiaj zaproponować, to 
POMILCZEĆ W SWOIM RODZICIELSTWIE.
 
Tak, dobrze widzicie. JakMówić proponuje pomilczeć. To często Was zaskakuje, kiedy spotykacie mnie na żywo czy face to face online. “Ona mówi, że mniej mówić?”
 
Zatem zachęcam do takiego eksperymentu tam, gdzie mówienie do dzieci męczy.
A już szczególnie tam, gdzie pojawia się poczucie powinności, że tu właśnie tu “muuuuusimy” “koniecznie” coś dziecku wytłumaczyć.
To tu zachęcam, by
POMILCZEĆ
zamiast tego tłumaczenia.
 
Pomilczeć i pobyć ze sobą w tym milczeniu, zamiast tłumaczenia, wyjaśniania, doradzania, a czasem nawet informowania.
 
Pomilczeć i pooglądać, jakie w tym milczeniu przyjdą myśli. Może przyjdzie olśnienie. Tak, zdarza się, że przychodzi olśnienie: “po co ja to w ogóle mówię?!”
 
Pomilczeć i poczuć, jakie to uczucia przyjdą w tym “milczeniu zamiast”. Może przyjdzie uczucie dyskomfortu, może znudzenie, może smuteczek, że tak muszę i muszę. Może przyjdzie bezsilność. Ooo jej nie lubimy, to tym bardziej warto się jej poddać i posłuchać, co ona do nas “mówi”, kiedy my milczymy. Może przyjdzie frustracja albo złość: ” Do cholery! Czy nie mogę inaczej?!” Ooo to już level master. Pewnie, że możesz inaczej!
– “A jak?”
– “A jak chcesz? A jak by to miało wyglądać po Twojemu?”
– “Nie wiem”
– “Milczenie może pomóc się dowiedzieć”
Pomilczeć proponuję zatem i dać przestrzeń. Na wszystko, co w tym milczeniu będzie chciało się pojawić, zaistnieć.
 
Może nagle dziecko “samo z siebie” wpadnie nagle, by coś zrobić. Dałam “samo z siebie” w cudzysłowów, ponieważ nic samo z siebie się nie bierze. To ta przestrzeń zrobiona przez Ciebie ma taką “magiczną” moc. No ale tu zmilczę, bo chcę byś sam/a odkrył/a jej działanie. Może odkryjesz, że to właśnie Twoje i mówisz do dziecka tak, bo to Cię to buduje jako rodzica. “A to? Co to w ogóle jest? Czyje? Feee! Ja to w ogóle mam w swoim zestawie tekstów do dziecka?! Precz!”
– “A jeśli nic nie przyjdzie zamiast mówienia? “
– “Daj sobie prawo do bycia w nic i z nic. Po tym zwykle przychodzi coś. Przychodzi w kolejnym działaniu do dziecka. Przychodzi w odbieraniu Ciebie przez siebie samą/ego.
Zapraszam. Polecam gorąco 💞
Włącz JakMówić dziś w pomilczeniu, bo czasem mówić więcej odbywa się przez nic nie mówić 🙃