#DOCENIAJ_SIEBIE
„Ta dziewczyna jest normalna. Skoro ona daje radę, ja też mogę dawać radę. To była moja pierwsza myśl, kiedy zaczęłaś mówić na scenie” – usłyszałam od uczestniczki spotkania po zejściu ze sceny, na której kilka minut mówiłam o JakMówić do około 50 osób. Jestem normalna, a to oznacza – taka jak każdy, zwykła. Tak samo odczuwam, czyli tremuję się, boję, przejmuję, jak wypadnę, denerwuję, niepokoję itd. Daję radę. Dlaczego? Nie mam super mocy. Choć może jednak mam, ale okazuje się, że Ty też ją masz. Ja po prostu kiedyś dawno temu ZACIĘŁAM się – nie żyletką. ZACIĘŁAM SIĘ w jednym podstawowym postanowieniu: ZMIENIĘ SIEBIE TAK, ABY MOJE RELACJE PRZYNOSIŁY MI SZCZĘŚCIE I ZADOWOLENIE. Tak, jak zacinasz się na mamę, tatę, teściową, teścia, siostrę, brata, przyjaciółkę, przyjaciela, koleżankę, kolegę, sąsiada, sąsiadkę, księdza, nauczyciela, pracodawcę, premiera czy prezydenta – „już ja jej/jemu pokażę”, tak ja zacięłam się na zmianę siebie. Zacięcie się na inne osoby nie przynosi nikomu żadnego pożytku, a często więcej szkody. To zmarnowana energia własna. Lepiej przeznaczyć ją na poprawę osobistej sytuacji, własnego samopoczucia, przemianę wnętrza, wyleczenie zranień niż na obwinianie innych, że coś mi zrobili. Każdy z nas stara się najlepiej jak potrafi. Kocha najlepiej jak potrafi. Rodzice wychowują na miarę swojej świadomości.
A co ja najlepiej potrafię? Chyba nie chcesz, żeby to było obwinianie innych? Najlepiej potrafię zmieniać siebie, przełamywać siebie, iść do przodu, bo przede mną może kiedyś zarysuje się coś wspaniałego, to – do czego cały czas dążę. A za mną? Za mną wiele trudnych dni. One też są coś warte, bo są moje. Są moją osobistą drogą do punktu, w którym jestem teraz. To dni uczenia się siebie, innych, relacji z nimi. To dni, dzięki którym mam sporo wniosków, sporo doświadczeń do opowiedzenia. Takich – które opowiadam przerysowanie, aby wzbudzić Wasz śmiech i pokazać ich absurd i takie, które sprawiają, że Wasze oczy się szklą i wybiegacie w warsztatów zmieniać SIEBIE.
Czy Twoja opowieść nie wygląda podobnie? Jeśli jeszcze nie, jeśli zacięłaś się na kogoś, ZATNIJ SIĘ NA ZMIANĘ, a na tym zacięciu NA PEWNO DASZ RADĘ se necesita receta para la viagra. Po co tracić na coś innego energię?
Doceń, że żyjesz, że masz osobistą historię, że możesz ją komuś opowiedzieć (a jeśli nie, napisz do mnie), że przed Tobą dni, które możesz zapełnić innymi uczuciami, myślami, innym działaniem. A będąc rodzicem INNYM PRZYKŁADEM. Czego Ci z całego mojego „zacięcia” życzę.

Dodaj komentarz