Dziewczynka 8 lat. Nigdy nie karana biciem. Bije się po pupie w formie wymierzania sobie kary, kiedy rodzice są z niej niezadowoleni, albo ona sama z siebie – coś źle narysuje, o czymś zapomni.Dzwoni przerażona i załamana mama.Co robić? Jak pomóc córce?

Moja odpowiedź.
Mama potrzebuje znaleźć dorosłą w sobie, która wycofa na moment swoje emocje – jakkolwiek trudne pojawią się w danej chwili. Jest dorosła zatem zajmie się nimi po tym, jak już pomoże dziecku. Zmiana priorytetów. To uczucia dziecka i pomoc w poradzeniu sobie z nimi stają się teraz najważniejsze.

Tak wyciszona, zamieniona w czystą łagodność może podejść do dziecka. Ma czuć, że chce dać troskę. Ta łagodność i troska objawia się kobiecą miękkością w ciele. Kiedy podchodzi, robi to ostrożnie. Chce zatrzymać bicie.

W jaki sposób może to zrobić?
Z wyczuciem zbliża się do córki. Bada niejako czując córki emocje na ile może podejść. Dziecko czując akceptację mamy pozwoli się zbliżyć. Wtedy można łagodnie zasłonić bite miejsca swoimi dłońmi. Baaardzo, baaardzo delikatnie z zamiarem ochrony córki przed samą sobą.

Do tej akceptacji w SWOIM ciele mama może dodać akceptację w słowach: “Widzę/czuję/rozumiem, że się na siebie zezłościłaś.
“Dodać udzielenie informacji: “Bicie siebie nie pomoże. Tym bardziej w tej chwili możesz siebie ukochać. Właśnie taką zezłoszczoną na siebie.” Mama może przytulić córkę lub wziąć na kolana. Pod warunkiem, że czuje w ciele córki, że ta się temu poddaje! Nic na siłę! Najważniejsze tu jest wyczucie i otwartość na to, co dzieje się w dziecku i na co pozwoli. A pozwoli w zależności od stopnia akceptacji u rodzica.

Ta mama pracuje wytycznymi Szkoły dla Rodziców, lecz przechodzą obecnie trudny, stresujący czas zmian w rodzinie. Znając siebie i córkę zakończyła ze mną rozmowę spokojna, że wie już w jaki sposób i że potrafi dać córce takie wsparcie i schemat zachowania na przyszłość w trudnej dla nich obu, a szczególnie dla córki chwili.

Jestem tu ode tego. Potrzebujesz takiej informacji? Dzwoń w ramach konsultacji AD Hoc lub zapisz się na Szkołę Dla Rodziców online, gdzie nauczysz się tak wspierać dziecko.

Dodaj komentarz