Kto tu jest zakopany?

Nie uciekam od tematu śmierci. Jestem zdania, że starość, umieranie i śmierć zostały przez ostatnie lata zepchnięte w sferę tabu. Nikt nie chce się starzeć, umieranie chowane jest w szpitalach lub domach opieki paliatywnej, a śmierć każdy przeżywa sam i mówi się o niej publicznie tylko przy katastrofach z udziałem możnych tego świata. Dlatego chcę…

Poczucie własnej wartości a to, co moje

Aby dziecko miało wysokie poczucie własnej wartości ważne jest, żeby jego rodzice je mieli. Dziecko nasiąka tym, co o sobie werbalnie, lecz jeszcze silniej niewerbalnie przekazują mu rodzice. Z tego powodu usilnie namawiam rodziców, by najpierw zadbali o siebie i to, co w nich sprawia im trudność. Jednym w elementów pracy nad poczuciem własnej wartości…

Starcie tytanów, czyli o uczeniu dzieci wspólnej zabawy

Nauczenie dzieci zabawy razem to wielka sztuka. Różnica wieku może przeszkadzać, lecz istnieje wiele zabiegów, które rodzic może podjąć, aby zabawa dzieci przebiegała bez krzyku, płaczu i wzajemnych ataków. Na początek zabawa obok siebie może być świetnym rozwiązaniem. Od niej blisko już do wspólnej zabawy rodzeństwa i dzielenia się zabawkami. RÓŻNICA NIE TYLKO WIEKU Trzy…

Przytulanie kontra bicie

Bicie wypływa z bezradności. Jest ostatecznym argumentem, kiedy już brak wszystkich innych słownych argumentów. Kiedy brak siły, cierpliwości, żeby po raz kolejny coś wytłumaczyć, żeby przypomnieć „nie rób tego”, żeby napomnieć „zrób tak a nie inaczej”. Bicie to argument siłowy, który oznacza, że nic innego nie przychodzi już do głowy, że jesteśmy całkiem bezradni, bezsilni,…

Przytulanie na zawołanie

Różne są potrzeby emocjonalne naszych dzieci. W głównej mierze zależne od tego, na co kładziemy nacisk w relacji z nimi. Dziecko, które rodzice dopieszczają kochającym wzrokiem, będzie czuło się zauważone: „Akceptuję to, jaka/i jesteś”. Dziecko wysłuchane, będzie czuło się ważne, szanowane. Nic jednak nie zastąpi bliskości, przytulania, trzymania na kolanach. BRAK DOTYKU SPRAWIA FIZYCZNY BÓL…

„Ale ona obiecała”, czyli o dotrzymywaniu umów

Sytuacja pierwsza – z filmu Grupa ludzi wylądowała na planecie, gdzie ktoś stworzył mające ludzką postać roboty. Jeden z robotów był pogardzany przez resztę, bo był najbardziej „ludzki” z nich. Naśmiewali się, że w ogóle odczuwa i że uczucia wprowadzają chaos w jego głowie. Przybysze z Ziemi mieli zostać zabici przez roboty. Znaleźli szansę na…

Błyskawice braku akceptacji

Siedzę na podłodze razem z kilkunastoma innymi osobami i ich dziećmi, tworząc kółko. W większości się nie znamy. Przyszliśmy na zajęcia dla trzylatków, aby nasze dzieci miały kontakt z rówieśnikami. Pani prowadząca wymyśla zabawę, w którą po kolei angażowane są wszystkie dzieci. Reagują różnie. Od entuzjazmu, wyrywania się do zabawy, przez lekkie zastanowienie „iść czy…

Poczucie własnej wartości a etykietki z dzieciństwa

Psychika dziecka jest niezwykle wrażliwa – to wie każdy, a na pewno ten, kto już jakiś czas jest rodzicem. Dla dziecka opinia otoczenia jest na początku jedynym lustrem, w którym dziecko może się przejrzeć. Prawie wszystkie opinie, które usłyszało się w dzieciństwie, na swój temat mają ogromny wpływ na to, co tak naprawdę o sobie…