Rozwiązanie konkursu

2 października 2014 r.

Rozwiązanie konkursu, dotyczącego książki „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak Słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”:

Którą z metod  chciałabyś/chciałbyś poznać jako pierwszą i dlaczego?

Dziękuję wszystkim za nadesłane odpowiedzi. Wszystkie były poruszające, zaangażowane i miałam bardzo trudny wybór.

Książki „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak Słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” wydawnictwa Media Rodzina otrzymują Panie:

1. Katarzyna Golubska

Najbardziej chciałabym poznać metodę chwalenia. Sama pochodzę z domu pełnego zakazów, nakazów i porównywania z innymi dziećmi, które zawsze podobno robiły coś lepiej niż ja. Dzisiaj sama jestem mamą i chcę, by moje dzieci wyrosły na ludzi, którzy lubią siebie i wierzą w siebie. Konstruktywne chwalenie nie podważa autorytetu rodziców, daje poczucie bezpieczeństwa dzieciom i pozytywnie wpływa na ich rozwój. Tego chcę dla moich dzieciaków i tego mam nadzieję się nauczyć :)

2. Katarzyna Górnikowska

Spośród wymienionych metod jako pierwszą chciałabym poznać metodę akceptacji uczuć, ponieważ wydaje mi się ona kluczem do wszystkich pozostałych metod. Początkowo sądziłam, że w metodzie tej chodzi głównie o OKAZANIE dziecku akceptacji, co miało być swego rodzaju trikiem, sposobem na sterowanie dzieckiem, by uzyskać pożądane przez siebie zachowania . Teraz jednak rozumiem, że najważniejsze jest, by tę akceptację naprawdę POCZUĆ, by dostrzec w dziecku w pełni odrębnego człowieka, który ma prawo mieć własne zdanie, własne uczucia, własne upodobania. By akceptować uczucia dziecka nawet wtedy, gdy wydają nam się nierozsądne, śmieszne, gdy zawodzą nasze oczekiwania. Bez tej akceptacji wydaje mi się bardzo trudne lub zgoła niemożliwe przejście do dalszych wymienionych metod, bo gdy jej zabraknie, tak łatwo dziecku rozkazywać, zamiast z nim współpracować, tak łatwo ukarać, zamiast wytłumaczyć, łatwo narzucić dziecku rolę, w której według nas najlepiej się sprawdzi. Musimy zaakceptować odrębność naszego dziecka, by mogło ono rozwinąć pełnię swoich możliwości.

3. Agnieszka Sotoła

Zdecydowanie chciałabym zacząć od kwestii uwalniania od grania ról. Dlaczego? powód powiedziałabym prozaiczny, jestem najstarszym dzieckiem, któremu przypisano rolę tego odpowiedzialnego, opiekującego się, pomagającego zawsze i wszędzie – często kosztem swoich potrzeb. Tak dalece weszłam w tę rolę, iż nawet nie zauważałam problemu – właściwie było mi z tym dobrze… ale czy rzeczywiście dobrze??
Przypadkowe spotkanie w drodze ze spaceru i właściwie niezobowiązująca rozmowa uświadomiły mi, że dokładne taki sam model przekazuję mojemu starszemu synkowi! Oczekuję, że będzie odpowiedzialny, pomocny, nie będzie zazdrosny i wiele wiele innych oczekiwań – ponieważ tak zostałam nauczona.
Od tego niezwykłego spotkania próbuję się wyzwolić z przypisanej mi roli oraz ustrzec syna.

Serdecznie gratuluję!

Poniżej natomiast chcę w ramach wyróżnienia przedstawić fraszkę Pani Agaty Wiechowskiej, która przysłała ją na konkurs, lecz nie jest stricte odpowiedzią na pytanie konkursowe.

Lepiej zacząć od słuchania
Bez zbędnego gadania
Marudzenia
Gderania
Pouczania
Gdy dziecię umęczone
Już po chwili nie słucha
Bo jest wyłączone
Gdy gderasz dalej
Robi się naburmuszone
Zezłoszczone
Z całym światem pokłócone
I awantura gotowa.
To po co te wszystkie słowa?
Lepiej uszu nadstawi mądra głowa
I w tym zasłuchaniu
Wspólnie pomyśli o rozwiązaniu.

Pani Agato, gratuluję kunsztu i trafnego przedstawienia problemu słuchania w relacji rodzic-dziecko.

KONKURS!

22 września 2014 r.

A. Faber i E. Mazlish w książce „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak Słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”wyróżniają metody akceptacji uczuć, zachęcania do współpracy, niekarania, zachęcania do samodzielności, chwalenia, uwalniania dzieci od grania ról.

Którą z metod  chciałabyś/chciałbyś poznać jako pierwszą i dlaczego?

Odpowiedzi piszcie z użyciem formularza kontaktowego umieszczonego w zakładce „O mnie”.

I pamiętajcie, kto jeszcze tego nie zrobił, by polubić stronę na facebooku :)

3 osoby, których wypowiedzi okażą się najciekawsze, otrzymają książkę „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak Słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”.

Nagrodzone wypowiedzi zostaną opublikowane.

Sponsorem książek jest Wydawnictwo MEDIA RODZINA Sp. z o.o. z Poznania.

www.mediarodzina.pl

Dodaj komentarz