Z jakiego powodu tak ważne jest słuchanie dziecka? Z jakiego powodu jeszcze, bo wiele już o ważności słuchania było.

Dziecko wysłuchane – szczególnie z zaakceptowaniem, że to, że czuje po swojemu, myśli po swojemu jest całkowicie w porządku, że ma do tego czucia i myślenia samodzielnego pełne prawo – dostaje o sobie informację, że jego głos jest ważny, że rodzic się z nim liczy, że go akceptuje, przyjmuje tak samo jak głosy wszystkich innych ważnych dla rodzica osób.

Słuchając dziecko rodzic zapisuje w nim wzór, w jaki sposób dziecko ma słuchać samo siebie.

Głos rodzica staje się wewnętrznym głosem dziecka, ale też sposób słuchania dziecka przez rodzica staje się sposobem słuchania samego siebie przez dziecko.

To bardzo ważne już od najmłodszych lat. Jeśli rodzic słucha, dziecko samo zaczyna wsłuchiwać się w siebie.
Jeśli rodzic słucha bez oceniania, bez krytyki, bez wyśmiewania, przyznaje prawo do błędu, pomyłki – dziecko dokładnie w ten sposób będzie słuchać swojego wewnętrznego głosu. Będzie przekonane, że jego wewnętrzny głos liczy się, liczy się to, co mają mu do powiedzenia jego własne uczucia i myśli.

Dziecko wysłuchane z szacunkiem, akceptacją, zrozumieniem uczy się się ufać sobie – swoim uczuciom i myślom. To wielka inwestycja w dziecka pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Czujemy się – tak dzieci, jak i dorośli – naprawdę zauważeni/słyszani, ważni, zaakceptowani, szanowani, tylko wtedy kiedy nasz wewnętrzny głos jest słyszany, ważny, zaakceptowany, szanowany.

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *