To była lekcja jak wszystkie. A jednak pamiętam ją i nadal mam dreszcze i nadal jestem pod takim samym wrażeniem jak wtedy, kiedy miałam 11 lat.
Biolog wywołał do odpowiedzi kolegę z klasy. Chłopiec długo był nieobecny. Wstał. Rozczochrane włosy. Kołnierzyk fartucha może kiedyś był biały, teraz i tak zwinięty koło szyi, fartuch zmięty. O jego zeszytach polonistka mówiła, że wyglądają jakby wyjęte psu z gardła. Stał w ławce i chyba każde dziecko z klasy pomyślało: “pewnie dostanie kolejną pałę.”
Biolog zadał mu pytanie. Cierpliwie dał się wypowiedzieć. Chłopiec umiał. Byłam – jak to się mówi – obryta, więc doskonale wiedziałam, że umie na piątkę. Kolejne pytanie i taki sam rezultat. Kiedy nauczyciel zakończył odpytywanie cała klasa zamarła na wdechu. Doświadczony pedagog wiedział, że cała klasa wie, że chłopiec był doskonale przygotowany. Biolog odezwał się zatem spokojnie:
“Wiem, że u innych nauczycieli nasz same niedostateczne. U mnie jednak umiesz. Odpowiedziałeś wyczerpująco na wszystkie pytania. Możesz usiąść. Dostajesz pięć.”
Radość i zaskoczenie chłopca ogromne. I reakcja nas – uczniów czwartej klasy – wstaliśmy i biliśmy nauczycielowi brawo. Dzieciaki. Jako dzieciaki wiedzieliśmy, co to jest sprawiedliwość, wiedzieliśmy, że Nauczyciel się wyłamał, że miał odwagę. To była ważna lekcja.
Takiego Nauczyciela chce się wspominać. O takim Nauczycielu chce się pamiętać i opowiadać. Ten Nauczyciel miał u nas poważanie, szacunek, posłuch. Ten Nauczyciel takimi i mniej spektakularnymi zachowaniami wobec uczniów budował sobie autorytet.
Budował autorytet, bo fakt faktem miał ogromną wiedzę i zawsze nas nią zaskakiwał. Jednak najwięcej zaskarbił sobie w dziecięcych sercach postawą moralną.
Gdybym miała powiedzieć o Nim jednym zdaniem, powiedziałabym: “Nie był jak inni”.
I dziś w Święto Edukacji Narodowej będące świętem nauczycieli życzę wszystkim nauczycielom, by nie byli jak inni, by słuchali siebie, by uczyli z serca, by pokazywali swoją postawą takie wartości jak m. in. sprawiedliwość i tylko tyle i aż tyle wystarczy, by zaskarbić sobie serca uczniów i pozostać w nich na zawsze.