#DOCENIAJ_i_ZMIENIAJ_SIEBIE
Zarzucam propozycję dokańczania zdania “Doceniam siebie…” na wielu warsztatach, które prowadzę. Spotykam się z różnymi reakcjami i komentarzami, które jednak – co mnie mocno smuci – sprowadzają się do jednego: nie potrafimy/ nie chcemy/ wstydzimy się doceniać siebie.
Docenianie siebie jest natomiast bardzo ważnym elementem tak wzmacniania poczucia własnej wartości (dalej pww), jak i podtrzymywania wysokiej samooceny.

Zaznaczę, że wg mojego guru od pww Nathaniela Brandena, wysokie pww i wysoka samoocena to stan, który powinien utrzymywać się stale, tak jak zdrowie i dobra kondycja ciała.
My rodzice jesteśmy szczególnie narażeni na obniżenie tak pww i samooceny. Codzienne wyzwania, oczekiwania wobec nas sprzyjają niestety – gdy nie znamy odpowiednich sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami – bardziej widzeniu niepowodzeń i krytycznemu ocenianiu samych siebie. Częstość trudnych sytuacji, ich nowość dla nas sprawia, że nie nadążamy wyciągać z nich pozytywnych wniosków o sobie.
Dlatego potrzebujemy zachęty do tego, by dla własnego dobrego samopoczucia i dla dobra naszych dzieci (nasze myślenie, frustracja, stresy odbijają się przecież na nich najmocniej), zacząć codziennie zauważać rzeczy, z których jesteśmy dumni.
Trzeba odrzucić precz myślenie: “to nie wypada! to zarozumiałość! to egocentryzm/ egoizm! to próżność! pycha!”
Nic bardziej mylnego!
“Duma rozważa to, co zostało osiągnięte, i mówi:
<tak, dokonałem tego>. (…)
Autentyczna duma nie ma nic wspólnego z pychą, przechwalaniem się czy arogancją. Wywodzi się z innego źródła. Z satysfakcji, a nie z pustki. Nie służy udowadnianiu niczego, ale radości. Duma nie jest również złudzeniem, że nie mamy wad ani niedostatków (…)” (Nathaniel Branden, “6 filarów poczucia własnej wartości, s. 58, Łódź 1998)
 

 

Dodaj komentarz