„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.”

„Od niej się wszystko zaczęło” – tak mógłby brzmieć początek tego tekstu, lecz to nawet nie połowa prawdy o znaczeniu tej książki dla mnie. „Jest kropką nad i” – to o wiele trafniejsze określenie. Swego rodzaju zwieńczeniem poszukiwań i … takim otwarciem na nową drogę do dzieci i do siebie. To będzie wyjątkowo osobista recenzja. …

Z jakiego powodu tak ważne jest słuchanie dziecka?

Słuchanie dzieci bywa wyzwaniem. Jest sporo teorii dotyczących aktywnego czy skutecznego słuchania. Propozycją Szkoły dla Rodziców i podejścia (JakMówić), które tu propaguję jest rozumiejące słuchanie oparte na akceptacji dziecięcych uczuć. Wysłuchanie takie daje dziecku ogromne profity w obszarze jego pewności siebie, poczucia własnej wartości i wyrażania siebie. Warunkiem jest nauczenie się słuchać naprawdę i akceptować…

Kiedy się liczę?

Uczono nas byśmy czuli to, co dorośli chcieli, abyśmy czuli w określonych sytuacjach, chcieli – czego dorośli chcieli, potrzebowali tego, co mogli nam dać. Z tego rodzi się w każdym człowieku poczucie „jestem nieważny”, „nie liczę się”. Bo kiedy naprawdę się liczę?Kiedy liczę się z moimi uczuciami, potrzebami, pragnieniami. Wtedy i tylko wtedy jestem dla siebie…

Akceptacja pomaga uniknąć parentyfikacji

Pojęcie parentyfikacji zarezerwowane jest dla relacji dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. Chcę jednak zwrócić na nie uwagę już w kontekście budowania relacji rodzica z małymi dziećmi. Dziecięca miłość jest ogromna i chęć pomocy rodzicowi jeszcze większa. Im bardziej empatyczne dziecko, tym większa gotowość, by rodzicowi dać ulgę w jego codziennych zmaganiach. Zachęcając do troski o…