Akceptacja uczuć i zachęcanie do samodzielności

Istnieje coś takiego, jak zewnątrz- i wewnątrzsterowność. Chcę je dziś przybliżyć i pokazać, z jakiego powodu warto zwrócić na nie uwagę. Odpowiednio do tych pojęć zewnątrzsterowności i wewnątrzsterowności są pojęcia osób zewnątrz- i wewnątrzsterownych. Tłumacząc najprościej osoba zewnątrzsterowna jest oczywiście – jak się domyślasz – sterowana z zewnątrz, a osoba wewnątrzsterowna ze swojego wnętrza. Jakie są przyczyny, objawy i skutki bycia zewnątrz- i wewnątrzsterownym opiszę poniżej.

OSOBA ZEWNĄTRZSTEROWNA

Taka osoba jako dziecko była uczona, żeby nie ufać własnym uczuciom i własnym myślom. Traktowanie jej przez dorosłych i wszelkie komunikaty, które do niej mówiony dawały jej jasno i najczęściej boleśnie odczuć, że czuje źle, myśli źle i lepiej, żeby we wszystkim zdała się na porady, podpowiedzi i decyzje (sic!) innych, gdyż sama zwykle się myli.

Taka osoba nabiera przekonania, lecz też tworzy się w niej NIEŚWIADOMY MECHANIZM, że wszelkie informacje o tym, co ma czuć, co ma myśleć i co robić w danej sytuacji MA POBIERAĆ OD INNYCH.

Skutkuje to na przykład takim zachowaniem, wyborami i decyzjami:

Dorosła osoba nie ma pojęcia, jaką pracę lubi, czy chce czy nie iść na studia, co chce w życiu robić, pyta – często nie wprost – swoje otoczenie, co byłoby dla niej najlepsze i/lub zbiera po prostu informacje z otoczenia, jakie są aktualnie trendy, co będzie się podobać, co spełni oczekiwania kręgu osób, w którym się obraca.

Podobnie z wyborem życiowego partnera, partnerki. Kaśka czy Michał wszystkim się podoba, jest tzw. świetną partią, zatem starania – ba! uczucia, myśli idą w kierunku tej osoby wytypowanej przez rodziców, bliskich, znajomych. Coś nie gra, coś uwiera, coś nie pasuje, lecz osoba zewnątrzsterowna nie ma pojęcia co, bo MA BRAK KONTAKTU ze swoimi prawdziwymi uczuciami, myślami.

Nawet tak proste wybory dnia codziennego jak dobór ubrania, pożywienia, nie mówiąc już o samochodzie, domu czy urlopie są sterowane przez „zewnętrze”. Osoba zewnątrzsterowna nie potrafi się prawie niczemu sprzeciwić, ponieważ na skutek realnego braku kontaktu ze swoim wnętrzem nie wie o sobie NIC albo sprzeciwia się, bo to będzie mile widziane.

OSOBA WEWNĄTRZSTEROWNA

Jak się domyślasz, tu jest dokładnie odwrotnie. Taka osoba była wychowywana z poszanowaniem jej własnych uczuć i myśli. Zwracano uwagę, zachęcano, pytano, co czuje i myśli. Komunikaty i zachowania dorosłych dawały wielopoziomowy przekaz, że to, co myśli, czuje i chce dla siebie jest BARDZO WAŻNE. Uczono ją, że to jej uczucia, myśli, jej pragnienia są wyznacznikiem tego, czym ma się kierować w swoich działach. Oczywiście dorośli rozmawiali, pokazywali także swój punkt widzenia i padały argumenty z pozycji opiekuna -lidera, który ma już większe życiowe doświadczenia, lecz zostawała bardzo duża przestrzeń dla samodzielnego czucia, myślenia, działania i dzięki temu taka osoba od najmłodszych lat uczyła się SIEBIE i O SOBIE – poznawała siebie tak, że jako dorosła wie, czego NAPRAWDĘ dla siebie chce.

Ta osoba będzie potrafić rozeznać, jakiego zawodu chce się w życiu podjąć.

Będzie umiała NIEZALEŻNIE od gustów i opinii innych świadomie wybrać z kim chce spędzić życie.

W codziennych najmniejszych wyborach będzie decydować według własnych preferencji. Trudno będzie narzucić jej styl ubierania, zachowanie, co ma jeść, pić, z kim spędzać czas. Wnioskujesz też już zapewne, że będzie prawie niemożliwe namówić ją do sięgnięcia po używki, jeśli świadomie tego dla siebie nie zdecyduje.

GDZIE NAUCZYSZ SIĘ BUDOWAĆ WEWNĄTRZSTEROWNOŚĆ I/LUB Z NIEJ WYPROWADZAĆ

Może Cię to nie zaskoczy, a może tak, lecz najlepszym kursem do uczenia się odpowiednich komunikatów i zachowania, które pomagają budować wewnątrzsterowność jest Szkoła dla Rodziców i takie miejsca, jak mój blog, gdzie zwraca się uwagę na uczucia, uczy je akceptować, nazywać, pokazuje się, w jaki sposób zachęcać dzieci do samodzielności w myśleniu, działaniu i tak dalej i tym podobne. Także jesteś w dobrym miejscu.

Jeśli masz pytania w tym obszarze, pytaj śmiało lub umów się na wstępną konsultację.

Dodaj komentarz