Pytanie zadane w górach 🙂 Powraca od Was i jest według mnie bardzo ważne i warto przypominać wciąż i wciąż odpowiedzi na nie: „Jak reagować, kiedy dziecko bije opiekuna w różnych sytuacjach?” Na kilka ważnych kwestii warto tu zwrócić uwagę:1. Kiedy dziecko bije, szczypie, gryzie, kopie rodzica/ opiekuna (będę pisać dalej ogólnie bicie) pierwsze, co trzeba zrobić…
Na czym Ci zależy? Rodzeństwo.
Pisałam wczoraj o utarczkach między dziećmi i to temat rzeka.Jedno, co od razu chcę dodać, to pytania do zastanowienia: Na czym Ci zależy w relacji między Twoimi dziećmi?1. czy na świętym spokoju za wszelką cenę?2. czy na tym, aby dzieci nauczyły się same rozwiązywać swoje konflikty? 1. Jeśli wybierasz ten punkt, to mogą być takie…
Pyskówki między rodzeństwem
Pyskówki i przepychanki między rodzeństwem to temat popularny wśród rodziców dzieci kilku do kilkunastoletnich. Jasper Juul pisze, że miną, kiedy dzieci wejdą w dojrzalszy wiek nastoletni. Do tego momentu jednak rodzice potrzebują jakoś dawać radę, by nie zwariować i ocalić własne dzieci przed samymi sobą. Co zatem robić teraz, aby łagodzić i minimalizować utarczki? Proste…
Zachęcanie do jedzenia warzyw
#WłączJakMówić – wakacyjny odcinek pisany. Pytanie od Was: “Dzień dobry, może ma Pani jakiś sprawdzony sposób żeby dzieci 2 i 4 latka chciały jeść warzywa? Pozdrawiam serdecznie” Sposobu nie mam. Mam kilka – według mnie fajnych podpowiedzi, których zastosowanie z moimi dziećmi sprawiło, że jedzą niektóre, swoje ulubione warzywa. Ulubione są raz te, raz te, więc…
Dziecięcy strach
Już niemowlęta odczuwają lęki. To naturalne. Kilkuletnie dzieci, które oglądają bajki mogą czuć i mówić o lęku przed konkretnymi bohaterami i/lub sytuacjami w trakcie bajki i/lub po jej obejrzeniu. Wszystkie uczucia, zatem i lęk jest czymś, co dziecko ma prawo odczuwać. Ważne, by wiedzieć, w jaki sposób wspierać dziecko przeżywające lęk. Unikać natomiast eskalacji lęku…
Jak w małej rzeczy, tak w wielkiej.
Nalewałam synkowi wody do butelki. Mówił głośno, że powie „stop”, kiedy będzie chciał, abym przestała nalewać. Nalewałam i uważałam, by uchwycić synka „stop”. Uświadomiłam sobie, jakie to ważne. Było ważne dla mnie, kiedy byłam dzieckiem i jeszcze długo w dorosłości. Jest ważne dla dziecka. Taki drobiazg niby. A wszystko powie o relacji, o prawie w…
Każdego dnia
Każdego dnia zrób coraz dzielnieji coraz śmielszy krok przed siebie.Życie jest po to, by pokochaćto wszystko, za co ganisz siebie. Odpuść pretensje, żale, złościniech w sercu wdzięczność stale gości.Zapiekłe krzywdy przebacz sobiei daj rodzicom godnie odejść. A kiedy zechcesz spojrzeć w przeszłość,błogosław czule każdą chwile,niech każdy czyn i każdy człowiekbędą w niej piękne jak motyle.…
Pupka i jej podobne wyrazy
#WłączJakMówić , czyli – dzisiaj – zwracaj uwagę na to, co pod spodem, pod nieakceptowanym, wulgarnym komunikatem dziecka. Pytanie od Was:„Dzień dobry. Chciałam Panią poprosić o radę, jak się zachowywać, co mówić 4,5 latkowi, który co chwila mówi pupek, dupka?? Przyznam, że nie wiem już, co robić. Np. dzisiaj był z Dziadkiem w cukierni i…