„Mówić mniej, a właściwe komunikaty”, to moja znana porada z tekstu „Żeby dzieci chciały chcieć”. Ma ona też inny kontekst, bardziej „domowy”. Wzięła się ta porada z obserwacji i samoobserwacji. Jako dorośli chcemy być skuteczni w relacji z dzieckiem i trzeba przyznać wykazujemy się w tym wyjątkową kreatywnością. Aby zachęcić dziecko do pójścia do domu,…
Nie kupiłaś mi zabawki, więc mnie nie kochasz
Prośby o zakup zabawki w każdym sklepie? Uporczywe i cichnące dopiero przy kapitulacji rodzica lub kończące się wybuchem złości po definitywnej odmowie? Warto przyjrzeć się: co naprawdę się kryje za potrzebą kupowania „wszystkiego” , jakie niezaspokojone potrzeby dziecka i w jaki sposób radzić sobie z wybuchem złości w odpowiedzi na odmowę rodzica, by wyciszać sytuację,…
Słyszenie dziecięcego „NIE” a odmawianie
Dziecięce „nie” wywołuje często w rodzicu automatyczny sprzeciw: „znów czegoś chce”, „nie mogę spełniać jego/jej wszystkich zachcianek”, „znów trzeba będzie naużerać się, aby odpuścił/a”, „muszę odmówić, a to niechybnie skończy się awanturą”, „chcę mieć to za sobą”. Taka reakcja jest wynikiem wpajanych nam społecznie przekonań, że nie możemy dzieci rozpieszczać, bo to nie wyjdzie im…